Úvodný kurz v Banskej Štiavnici

Do programu IB Diploma sa hlásia stredoškoláci z celého Slovenska. Úlohou úvodného kurzu je práve spojiť týchto mladých ľudí a utvoriť životaschopný kolektív. Ten prispieva k prínosným diskusiám na hodinách i mimo nich, študenti spolu zdokonaľujú svoje zručnosti pri organizovaní podujatí ako BratMUN či TEDxYOUTH a sú navzájom motivovaní hlásiť sa na prestížne univerzity. Mnohokrát sú to práve spoločné aktivity a príjemné hodiny, ktoré IB-íkov inšpirujú pri výbere študijného programu na vysokej škole.

Kurz zároveň slúži ako úvod do samotného štúdia. Aktivity sú častokrát cielené na priblíženie menej známych predmetov, napríklad Teórie poznania. Budúci IB-íci spoznajú svojich starších, skúsenejších rovesníkov a veľa absolventov. Mnohí stretnú študentov univerzít, na ktoré sa oni sami chcú dostať. Dostanú z prvej ruky množstvo cenných rád a informácií o IB štúdiu aj príležitostiach mimo neho. Zoznámia sa priamo na mieste s niektorými profesormi, no a dobrovoľníčenie na Banskoštiavnickej kalvárii ich zblíži aj s programom CAS.

Úvodný kurz sa koná každý rok na konci augusta v malebnom kraji baníctva a tajchov, v kráteri vyhasnutej sopky; v Banskej Štiavnici. Na päť dní sa účastníci ocitnú v starovekom Grécku či v Hrách o život, ktoré z nich urobia novú generáciu hrdinov, pripravených na neľútostný dvojročný zápas. Lúštenie šifier v tímoch, netradičné športy, desivé aj psychologicky ladené nočné hry, práce na obnovovaní kalvárie, team-buildingové aktivity na celodennom výlete či mestské, vysoko interaktívne hry. To všetko s jediným cieľom – aby sa budúci spolužiaci zážitkovou formou čo najviac spoznali.

Bohatý program pripravujú študenti 4. IB a absolventi, ktorí už spolu zažili mnoho úvodných kurzov a sami sú zohratá partia. Aj pre týchto vysokoškolákov z najrôznejších európskych a svetových univerzít je kurz jedinečnou príležitosťou stráviť spolu pár príjemných dní, podeliť sa o svoje zážitky, vymeniť si skúsenosti a spoznať ďalšie generácie IB-íkov z GJH.